קרדיט pixabay
- פרסומת -

בדרך כלל כשאנחנו נחשפים לסיפורים על חיילים בשירות סדיר או קבע שמתמודדים עם פציעות, חבלות ובעיות אחרות שנוצרו בזמן שירותם הצבאי ומשפיעות על התפקוד שלהם, הכוונה היא לבעיות פיזיולוגיות כאלה ואחרות. בעיות שלרוב אפשר להבחין בהן, ובדרך כלל הן משפיעות מיד.

אך ישנם לא מעט חיילים, בסדיר, קבע ואף חיילי מילואים שמתמודדים עם בעיה שאי אפשר להבחין בה ואינה בהכרח משפיעה בזמן הווה אלא רק כעבור תקופת זמן מסוימת. הכוונה היא למצבים בהם חיילים מתמודדים עם פוסט טראומה עקב אירוע או שורה של אירועים שהתרחשו בעת שירותם הצבאי. בדומה לחיילים שנפצעו, נחבלו או עברו אירוע שמשפיע עליהם פיזית, אזי שגם הם זכאים לטיפול מצד משרד הביטחון ונמצאים תחת הגדרה של "נכי צה"ל".

מה זה פוסט טראומה בעת שירות צבאי?

פוסט טראומה בצבא הוא דבר מוכר ואף שכיח, לא רק בצה"ל אלא בכל צבא בעולם. מדובר על סיטואציה בה אדם חווה אירוע מסוים, בדרך כלל מדובר על אירוע בזמן מלחמה או מבצע צבאי, הוא לא מתמודד איתו בזמן אמת, מדחיק אותו, ולאט לאט האירוע מתחיל להשפיע על חייו באופנים שונים ומפריע לו לנהל שגרת חיים רגילה.

הרבה פעמים פוסט טראומה בצבא יכול להוביל חיילים להתמכרויות, להתנהגות אלימה, חוסר יכולת לייצר קשרים חברתיים, חוסר יכולת להתמיד במקום עבודה, ועוד שורה ארוכה של דברים אשר ישפיעו על החיים שלהם בהיבטים שונים.

בשביל להימנע מכך זה יש לטפל במצב באמצעות אנשי מקצוע. מאחר ופוסט טראומה נובעת מאירוע שהתרחש בעת השירות הצבאי, אזי מי שאמור לעזור בעלויות הטיפול ובכל התהליך באופן מעשי, הוא משרד הביטחון. אנשי המשרד אשר אחראים ומטפלים בנכי צה"ל ובשיקומם, הם אלו אמורים ללוות את החייל ולעזור לו לצאת מהמצב בו הוא נמצא.

כיצד מתמודדים עם משרד הביטחון?

בדומה להתמודדות עם חברות ביטוח או ביטוח לאומי, אזי שגם בהתמודדות עם משרד הביטחון צריך לצאת מתוך נקודת הנחה שהצד השני ירצה לקבל הוכחות אמיתיות שאכן הבעיה קיימת, היא אכן משפיעה על מי שפונה אליהם, וכמובן הוכחה שהבעיה נוצרה בזמן או כתוצאה מהשירות הצבאי. זאת על מנת להימנע מעלויות שלא לצורך.

לכן יש לבצע שני צעדים חשובים. ראשית, מוטב לפנות לעורך דין שמתמחה בעבודה מול משרד הביטחון ובטיפול בנכי צה"ל באופן כללי ובפרט בכל מה שקשור למצבים של פוסט טראומה. הוא ידע לייצג את האינטרס של הלקוח שלו בצורה הטובה ביותר.

שנית, יש להציג הוכחות, רפואיות, פסיכולוגיות ואחרות, הן על המצב הבריאותי והנפשי והן הוכחות אשר מלמדות על עצם האירוע והשפעתו. ברגע שמשרד הביטחון יאשר את המקרה, אז הוא יטפל בחייל ויספק לו את מה שנדרש עבורו.

סובל מפוסט טראומה עקב שירות צבאי? כך מתמודדים מול משרד הביטחון
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here