קרדיט: Pixabay
- פרסומת -

תביעה בנושא רשלנות רפואית איננה עניין של מה בכך. לרוב, היא גם לא מתאימה לפניה ללא עורך דין, לבית המשפט לתביעות קטנות. זאת, מאחר שדרושה כאן חוות דעת מומחה, בעוד שתביעות קטנות נועדו להליכים מהירים ופשוטים יחסית וגם מאחר שבתביעות קטנות, סכום התביעה מוגבל. רוב הנפגעים מרשלנות רפואית, אינם מומחים ברפואה, וודאי לא בתחום בו נגרם הנזק וגם לא לעריכת דין. מאיפה מתחילים אם כך? מהו התהליך הנכון, להגשת תביעת רשלנות רפואית?

 

איתור עורך דין

ראשית, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בכך, בין השאר בכדי להבין האם יש עילה לתביעה כזו, מה סיכויי ההצלחה ובמה התהליך יהיה כרוך, ספציפית במקרה שלכם. איתור עו"ד לרשלנות רפואית צריך לקחת בחשבון נקודות כגון מיקום, התמחות (האם הוא עוסק רק בזה? בעיקר בזה?), וותק וגודל המשרד (דווקא במשרד קטן, גדל הסיכוי שהעו"ד הבכיר שבו, הוא שיטפל אישית בכל הקשור לתיק).

 

התארגנות ראשונית

לקראת הגשת התביעה, יש לאסוף את כל החומר הרפואי הרלוונטי. מוסדות רפואיים מחויבים להעביר העתק מחומרים רלוונטיים לבקשתכם. אם הם מסרבים – העו"ד יסייע לטפל בכך.

הערה חשובה: לא להתעכב! ישנה תקופת התיישנות של שבע שנים על תביעות מסוג זה, מיום גילוי הנזק או גרימתו. חשוב מכך – מוטב לקדם את הנושא כאשר השתלשלות האירועים עדיין טרייה ככל הניתן בזיכרון.

כמו כן, יש להחליט את מי בדיוק תובעים – זה יכול להיות בעל מקצוע שגרם לדעתכם לנזק או מוסד שבמסגרתו הוא פעל או גם וגם.

 

קבלת חוות דעת

יש לקבל חוות דעת של רופא מומחה (מתמחה בתחום בו עוסקת התביעה), אותה נוכל להציג בבית המשפט. חוות הדעת תשמש להוכחת הרשלנות והיקף הנזק. חשוב לקחת בחשבון שחוות דעת כזו היא עניין יקר – סדרי גודל של עד אלפי ש"ח.

 

פניה לבית המשפט

יש להבין לאיזה בית משפט יש לפנות. הדבר נקבע על פי הסכום הנתבע: עד 2.5 מליון ש"ח – בית משפט השלום, מעבר לכך – בית המשפט המחוזי. הפניה פשוטה יחסית ומהירה, במיוחד עם עו"ד, אך ההמשך – סיפור אחר.

 

התנהלות שוטפת

לאחר הגשת התביעה, ההליך המשפטי עשוי להיות ממושך למדי. מבחינת הנתבעים – הרופא והמוסדות בהם הוא הועסק (שעשויים להיות נתבעים בעצמם), מדובר פעמים רבות בסכומי פיצוי גבוהים ובעיקר, במוניטין שמוטל על הכף. הרופא ומעסיקיו יירצו וזכאים על פי חוק, לבדוק את המקרה לעומק ולהשיג חוות דעת מקצועיות משל עצמם.

 

לסיכום

אם אכן הייתה רשלנות רפואית, הנפגע לעתים קרובות זקוק מאוד לפיצוי הכספי על הנזקים ובהקדם. מאידך, הוא עומד מול מערכות רפואיות ועורכי דין, שמנוסים מאוד בתביעות כאלה. לכן, חשוב מאוד לבצע את התהליך בתשומת לב וביעילות.

תהליך תביעת רשלנות רפואית עם עורך דין
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here