- פרסומת -

במה שונה תהליך הגישור מהתהליך בבתי המשפט?

תשובה: בגישור הצדדים הם אלו שמחליטים והאחריות לתהליך ותוצאותיו נישארת בידיהם.
למגשר אין סמכות להחליט או להכריע בסיכסוך. למעשה, בדרך כלל המגשר אפילו אינו מציע פתרונות אלא רק מסייע לצדדים להעלות ולגבש את הפתרונות שהם מעוניינים בהם.

תהליך זה שונה מאוד מהתהליך בבית המשפט, בו האחריות לתהליך היא בידי השופט אשר בסופו של דבר מכריע, על-פי שיקוליו. הדיון בבית המשפט הוא על-פי החוק והעובדות וההוכחות שהצדדים מביאים. זהו "דיון זכויות", זאת אומרת: אילו זכויות החוק מקנה, או: "מה מגיע לי?". לעיתים תכופות אנו רואים שאין התאמה בין מה ש"מגיע לי" ובין מה שאני באמת צריך.

לעומת זאת, בגישור הדיון מתמקד בצרכי הצדדים ("דיון צרכים") ומחפש מענה אמיתי לצרכים אלו. כוחו של תהליך הגישור היא באפשרות למצוא פתרונות יצירתיים למענה על הצרכים הרבה מעבר למגבלות החוק.

מה ההבדל בין גישור לטיפול זוגי?

תשובה: הטיפול הזוגי נועד לטפל בבעיות שנתגלו בין בני הזוג, ובמידת האפשר, לשקם את מערכת היחסים שלהם. מטרתו של המטפל הזוגי הינה לגרום לבני הזוג להגיע לתובנות, עמ"נ לבצע שינוי.

לעומת זאת, הגישור עוסק בצרכים ובאינטרסים של בני הזוג (וילדיהם), מבלי להיכנס לסיבות ולמניעים הפנימיים.

תפקידו של המגשר מתמקד בהווה ומטרתו הינה ליצור אוירה לניהול משא ומתן על בסיס הצרכים, במטרה להגיע להסכם, אשר יסיים את הסכסוך ויפתח דרך חדשה.

מה הסיכוי שהגישור יצליח?

תשובה: המציאות מוכיחה שרוב הגישורים מצליחים. אם הצדדים באים המטרה להתקדם ולהגיע לפתרון מהיר, הדבר יכול להתבצע מהר מאוד. בנוסף, היתרון הגדול ביותר של הליך הגישור הנו שאין בו מפסידים. בשונה מהליך המתנהל בפני בית משפט או בורר, אשר בסופו יוצא צד אחד וכל תאוותו בידו וצד אחר וכיסיו ריקים, בהליך הגישור יוצאים שני הצדדים נשכרים ולא רק מהתוצאה המיידית, אלא מהאפשרות להמשך יחסים לטווח הארוך, דבר אשר אינו קיים לאחר התדיינות משפטית אשר מביאה במיידי לקרע ונתק מושלם בין הצדדים. הדבר נכון גם לגבי סכסוך עסקי בו חשוב לכל צד היושרה המקצועית והמוניטין שלו, וגם בהליכי גירושין בו חשוב שהצדדים יפרדו בצורה יפה ככל האפשר היות ובהינתן ויש ילדים יהיה עליהם להמשיך ולהיות בקשר לאורך כל החיים.

איך מתנהל הליך גישור?

תשובה: שלב שיחת הפתיחה, שלב בירור הצרכים והאינטרסים, שלב העלאת אופציות לפתרון הסכסוך, אישור ההסכם בבית משפט למשפחה

השלבים בהליך גישור

  • שלב שיחת הפתיחה:
    מתקיימת שיחת היכרות בה המגשר מסביר את הליך הגישור, עורך היכרות עם הצדדים, מציג את עצמו ומסביר את הליך הגישור. המגשר יסביר לצדדים כי כל הליך הגישור הינו וולונטרי, ניתן להפסיקו בכל עת, הליך הגישור חסוי וסודי, אין פרוטוקול, ולא ניתן לזמן את המגשר לעדות בבית משפט. בשלב זה יקבעו כללי התנהגות שהמוטו הוא הקשבה וכבוד הדדי וכן יודיע המגשר על קביעת שכר טרחתו. (לפי שעות או לפי ישיבות). במעמד זה ייחתם הסכם גישור בין המגשר לצדדים.
  • שלב בירור הצרכים והאינטרסים:
    בשלב זה ייערכו פגישות במליאה של כל המשתתפים בהן יוצג הסכסוך על ידי הצדדים, ויוגדר על ידי המגשר. הפגישות יתבצעו גם בנפרד בשיחות אישיות כדי לבדוק אלטרנטיבות לפתרון ולבחון אינטרסים סמויים שעליהם לא דיברו הצדדים במליאה.
  • שלב העלאת אופציות לפתרון הסכסוך:
    המגשר יעלה אפשרויות לפתרון כפי שעלו מן הפגישות וינסה ביחד עם הצדדים לשכלל זאת להסכם גישור.
  • אישור ההסכם בבית משפט למשפחה

מה תפקיד המגשר בתהליך כתיבת ההסכם?

תשובה: על המגשר להקפיד על ניסוח כוונת הצדדים ולוודא כי הם מבינים אותו, עליו לדאוג להסכם מאוזן, להבהיר לצדדים את כוחו המחייב ולאפשר לצדדים לקרוא את תוכנו ואף לאפשר להם התייעצות עם קרוב משפחה, עורך דין מטעמם וכד'

גישור ובוררות
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here