תפקידו של עורך דין מקרקעין בעת רכישת דירה
צילום pixabay
- פרסומת -

קניית או מכירת דירה בישראל הוא תהליך שכרוך בלא מעט בירוקרטיה ומעורבות בו לא מעט רשויות. גם אם יש בידכם מידע כללי טוב על ההליך, אל תקלו ראש ובחרו בעו"ד טוב למקרקעין לביצוע העסקה

כאשר אנחנו קונים או מוכרים דירה או בית, במיוחד אם זו העסקה הראשונה מסוג זה שאנחנו מבצעים, המחשבה הראשונה שלנו היא "מה לגבי החוזה".

אבל החוזה – מול הקבלן, הרוכש או המוכר – הוא כמעט החלק האחרון בעסקת מקרקעין, וכמו שכל עורך דין מקרקעין מקצועי יגיד לכם, יש הרבה עבודה לפני שמגיעים אליו.

לבחירת עורך דין מקרקעין בתל אביב, היכנסו לאתר b144

בדיקת זהות המוכר וזכויותיו בנכס

זה נראה טריוויאלי, אבל האם מי שעומד מולכם ומציע לכם את הנכס, הוא אכן מי שהוא אומר שהוא? תעודת זהות – זה טוב ויפה – אבל כבר היו מקרים בהם ברור לגבי זהות המוכר העלה שלא מדובר באיש ה'נכון'.

בנוסף, חשוב לדעת מהן זכויותיו האמיתיות של מציע הנכס: האם הוא מוסמך למכור את הדירה או הבית? האם כל הנכס בבעלותו? אולי מדובר בכלל בנכס שיש עליו עיקול או צו ירושה?

קחו למשל דירות ישנות בתל אביב: יש לא מעט כאלה, שיש להן מספר יורשים. מה קורה ביניהם?

את כל אלה יכול עורך דין טוב לבדוק ולברר, לפני שאתם נכנסים בכלל למשא ומתן עם המוכר, שלא לדבר על חתימת חוזה. בנוסף, אם אתם בצד המוכר, חשוב שתדעו שלא כל קונה או רוכש זהה לאחר: אין דין אדם פרטי כדין חברה או עמותה, למשל, וחשוב שהנושא ייבדק ויוסבר לכם.

בדיקת עיקולים והגבלים

וחובות לרשויות השונות: יכול להיות שלמוכר יש משכנתא, והנכס משועבד – כולו או חלקו – לבנק. חשוב לבדוק את הנושא הזה. תפקידו של עורך הדין הוא לברר את מצב העיקולים ברשם המשכונות, את החובות למנהל מקרקעי ישראל ואפילו לרשות המקומית: עיריות כמו עיריית תל אביב למשל.

חישוב היטלים ומיסים

הרשות המקומית ומדינת ישראל שמחות מאוד להיות שותפות שלכם בכל פעולה שאתם עושים בנכס, במיוחד במכירה או קניה.

יש מס רכישה, היטל השבחה, דמי חכירה ומה לא. מי שעושה את החישוב הראשוני של רבים מההיטלים הללו הוא עורך הדין, שתפקידו להודיע לרשויות על פעולת המכירה.

בנוסף, זה גם האיש שתפקידו לעמוד מול הרשויות אם וכאשר הן דורשות תשלום גבוה מהמס שהוא חישב ולוודא שכל הרישומים במרשמים השונים (טאבו, מנהל וכו') נעשו כהלכה.

תפקידו של עורך דין מקרקעין בעת רכישת דירה
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here