קרדיט תמונה – אתר הבית עו"ד דרור הראל harel-law.com
- פרסומת -

כאשר אדם שערך צוואה הולך לעולמו, נדרשים יורשיו להוציא את הכתוב בצוואה אל הפועל. תהליך זה נעשה באמצעות בקשה לצו קיום צוואה, שבאמצעותו הצוואה הופכת למסמך חוקי שאותו ניתן לממש. כחלק מתהליך בקשה הצו לקיום הצוואה נדרש פרסום על כך בקרב הציבור. מטרת הפרסום היא לאפשר למי שיש לו את האפשרות החוקית, להביע את התנגדותו למימוש הצוואה כפי שהיא נכתבה או נערכה.

ההגשה של התנגדות לצוואה חייבת להיעשות בתוך שבועיים ממועד פרסום הבקשה לצו קיום הצוואה, בטרם נתינת הצו ליורשים. ההתנגדות תיבחן בידי בית המשפט אשר יקבע אם ישנה עילה להתנגדות. במקרה שאכן יוחלט אודות תוקפה של העילה להתנגדות כנגד הצוואה, הצוואה תיפסל באופן חלקי או מלא ולא ניתן יהיה להוציאה לפועל כפי שנכתבה. 

התנגדות לצוואה מחיר

במקרה של התנגדות לצוואה מחיר התהליך מורכב ממספר גורמים, שאותם חשוב לקחת בחשבון. ראשית, יש לשלם דמי אגרה בסך של 986 ש"ח. את סכום האגרה ניתן לשלם במספר דרכים הכוללות: תשלום מקוון באתר התשלומים הממשלתי, תשלום בבנק הדואר הנעשה באמצעות שוברים שאותם יש לקבל בעמדות המשרד לענייני ירושה או בעמדות אוטומטיות באמצעות אשראי בעמדות המשרד לענייני ירושה גם כן. 

בנוסף לתשלום האגרה ישנו תשלום שכר טרחה לעורך דין העוסק בצוואות, אשר ילווה את תהליך הגשת ההתנגדות. מומלץ מאוד שלא להגיש את ההתנגדות באופן עצמאי, אלא בליווי של עורך דין צוואות. זאת משום שניסוח ההתנגדות יכול להשפיע בצורה מכרעת על תוצאות החלטת בית המשפט. בנוסף, עורך הדין יסייע לכם לעמוד בלוח הזמנים הנדרש להגשת ההתנגדות. 

מועד להגשת התנגדות לצוואה

כפי שציינו קודם, מועד להגשת התנגדות לצוואה הוא חלק מהותי מהתהליך שכן אי עמידה בזמנים במקרה יבטלו את היכולת להתנגד לצוואה ככלל. אם כן, מרגע פרסום בקשת הצו לקיום הצוואה יכולים המעוניינים להתנגד להגיש את התנגדותם בתוך ארבעה עשר ימים. על אף שישנו טווח של שבועיים להגשת ההתנגדות, מומלץ מאוד להגיש את ההתנגדות כמה שיותר מוקדם, שכן ברגע שבו יקבלו מבקשי צו קיום הצוואה את הצו שאותו ביקשו לא תהיה עוד אפשרות להתנגד. כדאי לדעת כי פרסום הבקשות לקבלת צו לקיום צוואה אינן מפורסמות ברשת, אלא בעיתונות וברשומות רשמיות של הממשלה. ככל שתקדימו להגיש את התנגדותכם כך ישנו סיכוי גדול יותר שהיא אכן תתקבל בידי בית המשפט, זאת כמובן כל עוד יש לכם עילה חוקית לכך.

עילות התנגדות לצוואה

לא ניתן להגיש התנגדות לצוואה מכל סיבה שהיא. למעשה, ישנן עילות התנגדות לצוואה הקבועות בחוק אשר רק בהן ניתן להיעזר בהגשת ההתנגדות. אחת העילות שאותה ניתן להציג היא כאשר ישנה צוואה מאוחרת יותר שאותה ערך המנוח, בעוד זו שעבורה הוגשה הבקשה לצו קיום צוואה נכתבה במועד מוקדם יותר. 

עילה אפשרית נוספת יכולה להיות שהצוואה אינה נכתבה מרצונו המלא של המנוח, אלא תחת לחצים מבעלי אינטרסים או השפעה ממצב נפשי, פיזי או מנטלי. לבסוף, ניתן לטעון כי הצוואה נחתמה בנוכחות עדים אשר זכאים לקבלת נכסים בעת קיום צוואה, דבר שאינו מותר בחוק. העדים לחתימה חייבים להיות צד נטול אינטרסים.

ערעור על צו קיום צוואה

כאשר אדם מעוניין להגיש ערעור על צו קיום צוואה הידועה גם כהגשת התנגדות לצוואה, עליו לעקוב אחר ההנחיות החוקיות לביצוע התהליך בתשומת לב רבה. כל חריגה מההנחיות הקבועות בחוק, כגון לוח הזמנים והעילות המותרות להתנגדות, יכולה להסתיים בכך שההתנגדות לא תתקבל בידי בית המשפט. 

באמצעות סיוע של עורך דין צוואות אשר לו ניסיון רב בהגשת התנגדות לצוואה, תוכלו להיות בטוחים לגמרי שאתם פועלים בצורה הנכונה. לכן, מומלץ שלא לגשת לתהליך לבדכם, אלא לקבל סיוע מקצועי ואמין.

משרד עו"ד הראל ושות' מתמחה בטיפול בצוואות ובירושות. צרו קשר לקבלת פרטים נוספים בטל': 08-6384080

התנגדות לצוואה
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here