עורך דין צבאי
קרדיט freepik
- פרסומת -

המערכת הצבאית היא מערכת מאוד לא פשוטה ועבודה של עורך דין צבאי מורכבת במיוחד. מדינת ישראל היא מהמדינות המערביות הבודדות בעולם שהצבא בהן הוא שירות חובה עבור כל אזרח. כלומר, אנחנו מדברים על מסה של נערים ונערות שבין לילה הופכים לרכוש המדינה לכל דבר ועניין.

כאשר אנחנו מדברים על צבא הגנה לישראל אנחנו מדברים גם על האסור והמותר על פי המשפט הפלילי הרגיל. לצורך העניין, עברות מין, עברות תנועה וכדומה ישפטו בחומרה כאן וכאן. אבל אין כל ספק כי כאשר אנחנו מדברים על מערכת המשפט הצבאי אנחנו מדברים על רצף נוסף של חוקים, הנוגעים לחיילים בלבד, שמתווספים לכלל החוקים הרגילים התופסים לכל אזרח ואזרח במדינת ישראל.

התפקיד של עורך דין צבאי אם כן הוא לא לפתור בעיות משמעת פשוטות כמו מקרה בו חיילת איבדה תרסיס פלפל, אלא אנחנו מדברים על מי שיכול, במקרים חמורים, לתת חוות דעת משפטית הנשענית הן על חוקי המדינה והן על חוקי הצבא.

מי יכול להישפט על ידי בית דין צבאי

לפני שנוכל להגיד מתי מתרחשים אותם מקרים פשוטים, רק נציין כי מערכת המשפט הצבאי יכולה לשפוט אזרחים אם מתקיים אחד משלושת התנאים הבאים:

  1. מדובר על עברה שנעשתה במסגרת הצבאית: אם למשל במהלך שירות מילואים אזרח זה או אחר ביצע מעשים שלא ייעשו, אז הוא ישפט בבית משפט צבאי כך שמשמעות של המעשים שעשה תתבטא גם בהיבט הצבאי.לצורך העניין, במקרה של קצין במילואים שביצע מעשים אלו ואחרים בחיילות, לא רק שהוא ישפט על פי בית החוק של בית הדין האזרחי אלא זה יאבד מהדרגות שלו.
  2. כאשר אנחנו מדברים על עברה שנעשתה בכל מקום על ידי מי שהוא חייל בשירות סדיר: חייל חזר הביתה לסוף שבוע ונתפס נוהג בשכרות. החייל ישפט לא על ידי בית הדין האזרחי כי אם על ידי בית המשפט הצבאי.
  3. במקרים יוצאי דופן וחמורים במיוחד, גם עובדי צהל עלולים להישפט בבית דין צבאי: כאן אנחנו מדברים בעיקר על מקרים שנעשו על ידי אזרחים עובדי צהל והשפיעו על חיילים אחרים. במקרים של פגיעה מינית וכיוצא באלו.

התפקיד של עורך דין צבאי יוצא מנקודת הנחה כי לכל אזרח במדינה דמוקרטית מגיע ייצוג הולם

עבודה של עורכי דין היא לעזור לכל אחד ולכל אחת במדינה דמוקרטית למצות את הזכויות המגיעות לו ולה על פי חוק. בית משפט צבאי הוא מקום מורכב, לעיתים אנחנו עלולים לראות מקרים מתוקשרים במיוחד כמו במקרה של אלאור עזריה למשל, אז נדרשה כמובן התערבות של אנשי מקצוע מנוסים, החייל עצמו לא יכול היה לטעון לחפותו בפני הדרג הפיקודי שלו. לעיתים אנחנו ניתקל באירועים חמורים בהם שאלת החוק והמוסר עלולים לבלבל כל אחד. התפקיד של עורך דין צבאי הוא לעזור לכל מי שזקוק לשירותיו באופן כזה שיעשה עימו חסד, כלומר, שהאזרח שאמנם שייך לצהל אבל הוא עדיין אזרח במדינה דמוקרטית, ידע כי יש מי שמגן עליו.

בחירה של עורך דין צבאי מתחילה קודם כל בניסיון

עורך דין צבאי הוא לא כמו כל איש מקצוע רגיל בתחום. אנחנו מדברים על מי שצריך להיות בעל ידע וניסיון בהיקפים גדולים מאוד. עבודה של עורך דין צבאי היא להצליח לחבר בין הידע שלו על הדין האזרחי ועל הדין הצבאי באופן כזה שישרת את הלקוח שלו.

שימו לב כי אתם בוחרים במי שיכול לעשות זאת.

עורך דין צבאי
5 (100%) 2 votes

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here