ניכור הורי
קרדיט FREEPIK
- פרסומת -

אחת הבעיות הנפוצות, כאשר זוגות מתגרשים הוא ההסתה של אחד ההורים לילדים המשותפים נגד האב או האם. הסתה זו, נקראת ניכור הורי. זוהי פעולה שעשויה לפגוע בילדים הקטינים ואין לה הצדקה. מדובר על תופעה, שנובעת מיצר נקם של אחד מההורים והיא מתבטאת בכך שילד אחד או יותר, מסרב להיפגש אם ההורה, בגלל ששמע עליו דברים לא טובים. לרוב זה קורה, כאשר קיימים מאבקים של ההורים עקב גירושין, כאשר המריבה בין הורים היא על רקע משמורת משותפת, חלוקת רכוש ועוד. יש להימנע מהנזק שיכול להיגרם באמצעות ניכור הורי, היות  ואסור לערב ילדים קטינים במריבות הוריהם על רקע הגירושין משום שלילדים קטנים אין כושר שיפוט והם עשויים להתאכזר כלפי הורה אחד ללא עוול בכפו.

בתי המשפט לענייני משפחה פועלים למניעת כישלון בין הורה לילד עקב ניכור הורי

שופטים רבים בבתי המשפט לענייני משפחה ברחבי הארץ, ממליצים להביא לתודעת הציבור את תופעת ניכור הורי, כאשר נם ממליצים על מרכזים מיוחדים שבהם הילדים יקבלו הדרכה וטיפול כנגד תופעה זו. בתי המשפט בודקים את  ההצדקה להיעדר הקשר בין הורה לילד שהתנכר ליחסים בינו לבין אחד משני הוריו, כאשר ביהמ"ש לענייני משפחה עוקב באופן צמוד על ההתפתחויות וכן, הוא יכול להשתמש בכל סמכויותיו לשם אכיפת הסדרי הקשר ודרכי הטיפול בו כסעד מידי. הטובה המרכזית היא טובת הילד, אשר מחייבת קשר טוב ורציף עם שני הוריו קראו מאמר מקיף באתר של עו"ד רינה פוליטי.  ההורה המנכר, משתמש למעשה בפסיכולוגיה שהוא מפעיל על הילד, מה שעשוי לפגוע בו בעתיד ופעולה זו, אסורה על פי חוק.

אבות רבים נפגשים עם ילדיהם במרכזי קשר ללא הצדקה

כאשר הילד מספר על התעללות נפשית או גופנית של אחד מהוריו, בית המשפט לענייני משפחה, יכול להחליט על מפגשים בין האב לילד במרכזי קשר, כאשר מפגשים אלה, אין בהם אינטימיות משפחתית בין האב לילדו והם לזמן קצוב. במקרים שאין בהם הצדקה, על ההורה הנפגע מתופעת ניכור הורי לפנות אל עו"ד לענייני משפחה, אשר כבר ייצג תיקים מסוג זה ביד רמה, על מנת למנוע את הניכור ההורי ולגרום לשיפור משמעותי בקשר הבריא שצריך להיות בין הילד לאביו. אם אתם מעוניינים במידע משפטי נוסף לגבי כל הקשור אל ניכור הורי, התייעצו עם עו"ד לענייני משפחה. חשוב לציין בנוסף, כי בתי המשפט  קבעו לא אחת, כי ניכור הוי מהווה סוג של התעללות בקטין והתעללות זו כאמור היא בלתי חוקית. למרות שיש שיטענו, כי טובתו של הילד מתבטאת בהכרת רצונו, בטענה זו אין ממש, אם מדובר בניכור של הילד כלפי אחד מהוריו, בגלל שטיפת מוח של אחד מההורים.

בתי המשפט לענייני משפחה בישראל, השוו לא אחת, הליכים בגין ניכור הורי להליכים להשבת קטין שנחטף, וזאת על פי אמנת האג למניעת חטיפת ילדים. השיקולים הם כמובן לטובת הילד, לעצירת פעולות בלתי חוקיות ותוצאותיהן. בית המשפט השווה הליכים בגין ניכור הורי להליכים להשבת קטין חטוף על פי אמנת האג למניעת חטיפת ילדים, בשל הצורך לפעול בזריזות מול מעשה בלתי חוקי, ובשל הצורך, אשר קודם לשיקולי טובת הילד, לפעול לעצירת הפעולות הבלתי חוקיות ולתוצאותיהן.

ניכור הורי
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here