משמורת משותפת על בעלי חיים
- פרסומת -

הסדר משמורת משותפת, שנקבע בשנים האחרונת, קובע, שחלוקת זמני השהות של הילדים בין ההורים תהיה שווה. הסדר זה הוא פועל יוצא של השינוי במעמד האישה וההתפתחויות, שחלו בתוך המשפחה בעשרות השנים האחרונות. בבתים רבים, שבהם ההורים חיים יחד, חלוקת הנטל ביניהם בנושא הטיפול בילדים הולכת ומשתווה. נשים רבות עובדות שעות ארוכות, והאבות נדרשים לטפל בילדים, מה שהיה בעבר נחלת האישה. כתוצאה מכל אלה, הקשרים בין האב וילדיו הדוקים יותר מבעבר, ואבות רבים דורשים לקיים משמורת משותפת, על-מנת להמשיך ולקיים את תפקידם ההורי טרם הגירושין.

בית המשפט הטיל תנאים מיוחדים על קיום משמורת משותפת:

מערכת יחסים תקינה בין ההורים.

מגורים של שני ההורים בסמוך אחד לשני.

משמורת משותפת ומזונות

משמורת משותפת על בעלי חייםכיוון שהילדים שוהים במשמורת האב והאם באופן שווה, אז ההוצאות של האב על ילדיו גדלה. בית המשפט הכיר בכך, והעניק לאבות במשמורת משותפת הנחה של 25% מגובה דמי המזונות. בשנים האחרונות נשמעת הדרישה לבטל את חובת תשלום המזונות לאבות, שמקיימים הסדר של משמורת משותפת.

הם טוענים, שעלויות משק הבית והמדור שחלים על שני ההורים שווה, ולכן יש לבטל את דמי המזונות. לגבי הוצאות מיוחדות, ישנה הסכמה, כי היא צריכה להמשיך ולהיות מוטלת באופן שווה עלשני ההורים.

משמורת על בעלי חיים

נושא המשמורת על כלב. או המשמורת על חתול. נכנס אף הוא להסכם הגירושין, ולעיתים תופס מקום של כבוד במאבק משפטי.

ישנם כמה סוגים של דרישות:

  • לעיתים בעל החיים הגיע למשפחה בגלל הילדים. במקרים כאלה נשמעת לעיתים הדרישה שבעל החיים ישהה עם הילדים במשמורתו של האב ובמשמורתה של האם. השאלה, מה קורה כאשר, האב, שעזב את המגורים המשותפים, אינו מעוניין להכניס את בעל החיים לביתו.
  • כאשר שני בני הזוג אימצו את בעל החיים, ומתייחסים אליו כאל רכוש, שרק אחד מהם יזכה בו. פסקי דין מהעשור הקודם, קבעו שבעל חיים אינו חפץ ויש להתייחס לצרכיו ולנשמתו. לעיתים בעל החיים קשור במיוחד לאחד מבני הזוג. בעבר ניתן פסק דין בעניין זה, שקבע שהעברת הכלב לבן הזוג, תעציב אותו, ולכן הוא יישאר עם בת הזוג לשעבר.
  • בני הזוג דורשים משמורת משותפת, או הסדרי ראייה, על בעל החיים, בדיוק כמו על הילדים…
  • חלוקה בהוצאות על בעל החיים.

נושא המשמורת על בעלי החיים נדון בבית המשפט לענייני משפחה, כחלק מנושא המשמורת וזמני השהות/הסדרי ראייה.

בעלי חיים וגירושין

ישנם אנשים שמאד קשורים לבעל החיים שלהם, ואינם מוכנים להיפרד ממנו. הם יהיו נכונים לנהל קרב משפטי מר, על-מנת להמשיך ולגדל את בעל החיים. ההמלצה היא לכלול את נושא המשמורת, עלויות ההחזקה והסדרי הראייה במסגרת הסכם הגירושין. כבר קרה שבני זוג לא הגיעו להסכמות ונגררו למאבק משפטי, שהצריך פסק דין בנושא בעל החיים.

בשנים האחרונות הוגשו תביעות לבית המשפט לענייני משפחה, בנושא המשמורת וזמני השהות של בעלי חיים.

בנושא זה עולות כמה שאלות:

  • האם שני בני הזוג רכשו יחד את הכלב או החתול? האם הוא רשום על שם שניהם?
  • במקרים בהם אחד מבני הזוג הביא את בעל החיים למערכת היחסים, עשויה לעלות הטענה, שהיתה כאן כוונת שיתוף.
  • אמנם בעל החיים הוא קניין, אבל יש לו נשמה. לכן קיימת התחשבות בטובתו. היו מקרים בהם בית המשפט מינה מומחים מטעמו לבדוק מהי טובתו של בעל החיים. בפסק דין בתחילת שנות ה- 2000 הגיע השופט למסקנה, שהכלב קשור לאשה יותר מאשר לבן זוגה, ולכן נקבע שהוא יהיה במשמורתה.
משמורת משותפת על בעלי חיים
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here