מהן העבירות הפליליות שבית המשפט מקל בהן ראש?
צילום bigstock
- פרסומת -

קיימות עבירות פליליות רבות שעל פי חוק העונשין בישראל, הן בעלות דרגות חומרה שונות. ישנן עבירות פליליות כגון: תקיפה, שוד, רצח וכדומה, אבל ישנן עבירות שנחשבות כחמורות יותר או פחות. עבירות הנחשבות לקלות בסדר הדין הפלילי, מהוות למעשה מטרד ופגיעה בציבור כמו "עבירות הצווארון הלבן". מדובר על עבירה כלכלית פלילית, אשר אינה קשורה לאיום או אלימות. עבירה זו למעשה, כרוכה בנטילת כספים, טובת הנאה ותוך הפרת אמון, רמאות והעלמת עובדות. לרוב, עבירות אלה, נחשבות כמנת חלקם של בעלי המעמד הסוציו אקונומי הגבוה ומכאן כינוי העבירה הזו הוא "צווארון לבן". היום, מעמדו החברתי או הכלכלי של מבצע העבירה אינה רלוונטית, היות והיום, ניתן לראות כי גם עבריינים בני המעמד הבינוני  או הנמוך שנאשמו בעבירה זו.

למרות שאנו עדים כי בשנים האחרונות, ישנה נטייה של הפרקליטות להגיש כתבי אישום רבים בנושא של עבירות כלכליות ועברות הצווארון הלבן, על מנת להוכיח לאזרחי ישראל, כי קיים ניסיון רב למגר את השחיתות במדינת ישראל. מצד שני, תיקים מסוג זה אשר התחילו את דרכם ברעש גדול, נסגרים באישומים קטנים. למרות זאת, אנשים שהואשמו בעבירות כלכליות גם אם יצאו נקיים, יסבלו מהנזק של מוניטין ושמם הטוב. מי שמייצג תיקים של צווארון לבן, הינו עו"ד פלילי, היות ועבירות אלה הן עבירות פליליות שיש בהן מן המרמה, הונאה, שוחד, מעילה וכדומה. לרוב ביהמ"ש נוהג להתייחס בחומרה לעבירות אלה. רוב העונשים על עבירות צווארון לבן, עשויים להסתיים במאסר של כמה שנים בפועל וזה תלוי בסוג העבירה והיקפה הכספי.

העונשים שמטיל ביהמ"ש על עבירות כלכליות{צווארון לבן}

העונש אשר יוטל על עבריין נקבע לפי כמה פרמטרים:

  • העבר הפלילי של הנאשם – אם לנאשם עבירות פליליות קודמות, עונשו יהיה חמור יותר
  • עבירה שבוצעה בתום לב – הנאשם לא ידע כי פעולה שביצע והרשיעה אותו הייתה עבירה ופעל בתום לב.
  • עו"ד פלילי אשר מייצג את הנאשם יוכל להציג את העבירה באור כזה, שהנזק שלה יהיה מינימאלי היות ואין בה עניין לציבור.
  • טענת עו"ד של הנאשם שאותה פעולה נחשבת למקובלת בארגון בו הוא עובד או במסגרת תפקידו וישנם רבים כמוהו שמבצעים עבירה זו ואין היא נחשבת לעבירה.

יחד עם זאת, סעיף 423 לחוק העונשין בדבר רישום כוזב, תוך כוונה לרמות כאשר הייתה הימנעות  ביודעין מרישום פרטים שהנאשם לא ביצע מתוך כוונה לרמות ופעולה זו, נעשתה ע"י מייסד חברה או ארגון, פקיד של אותה חברה, מהווה עבירה ודינו של מי שהפר חוק זה הינו 5 שנות מאסר בפועל. ישנן כמובן עבירות נוספות כגון עבירות שיש בהן עושק כאשר קיים ניצול של מצוקה או חולשת הזולת, עבירות שקשורות לחוק ני"ע וכדומה.

עונשים בחוק שאין בהם מאסר

ישנם עונשים שונים בבהמ"ש כאשר מדובר על עבירות צווארון לבן שאין בהם מאסר כגון: קנסות לטובת המדינה, פיצויים אשר ישולמו לנפגעי העבירות, עונשים כגון איסור להמשך עבודה במקצוע מסוים שבו עסק בעל העבירה כגון שלילת רישיונו של עו"ד לאחר שנתפס כמקבל או נותן שוחד, רואה חשבון שביצע עבירת צווארון לבן או היה  שותף לה ועוד. יש לציין כי הרבה עבירות שוחד, קשורות לעבירות הצווארון הלבן והן הנפוצות מכולן. סעיפים 290-297 בחוק העונשין, עוסקים למעשה בעבירות שוחד שנעשו במשך שנים רבות בארץ והגשת כתבי האישום כנגד שרים, חברי כנסת ראשי עיריות ואף נגד ראש ממשלה.

אם גם אתה הוזמנת לחקירה בדבר אישום עבירת צווארון לבן, יש לדעת כי זכותך להיפגש עם עו"ד פלילי בשלב החקירה ובשלב המעצר. מדובר על זכות בסיסית וחשובה.

מהן העבירות הפליליות שבית המשפט מקל בהן ראש?
5 (100%) 2 votes

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here