מהו הליך פשיטת רגל ומתי כדאי לפנות לעורך דין?
מקור pixabay
- פרסומת -

הליך פשיטת רגל הוא הליך שבו אדם, חברה או תאגיד אינם יכולים לשאת יותר בהוצאות החודשיות, יש להם חובות בסך המינימלי הנדרש בחוק חדלות הפירעון להגשת בקשה בנושא וגם סך הנכסים שלהם אינו מספיק לכסות את סך החובות. במקרה כזה יהיה על אותו אדם/בעל עסק להכריז על פשיטת רגל ולבקש מבית המשפט להכיר בו כפושט רגל. במקרה שכזה הוא יחפש אחר פטור מלא או חלקי מחובותיו לאחר הליך של 4 וחצי שנים שבו הוא ישלם סכום מסוים בכל חודש אל קופת הנושים, משם הכסף יתחלק בין הנושים השונים בהתאם לחוב היחסי אליהם.

חוק חדלות פירעון החדש – לכל אחד מגיעה הזדמנות שנייה:

בשנת 2018 יצא לאוויר חוק חדלות פירעון החדש (או תיקון לחוק הישן אם תרצו). באמצעות חוק זה רוצים להעביר את התפישה שאומרת שכל אחד, באמת ובתמים, יכול להיקלע למצב של חובות ומשבר כלכלי עמוק שהוא אינו יכול לצאת ממנו. במידה ואכן יתברר שזה קרה בתמימות ובית המשפט יכיר בכך שלא היה פה ניסיון לניצול החוק בכוונה תחילה, הרי שחדל הפירעון יוכל לזכות להליך שיקום כלכלי שבאמצעותו יוכל להמשיך להתקיים בכבוד ובמקביל לשלם את החובות לנושים בהתאם ליכולת המקסימלית האפשרית. בסיום ההליך יוכל לזכות על ידי בית המשפט בהפטר עבור חלק מחובותיו ולהתחיל את חייו מחדש.

ההגבלות השונות בהליך חדלות הפירעון:

שלא תחשבו שלהיות חדל פירעון זו חגיגה גדולה. אומנם חוק זה נותן לכם את האפשרות להכריז על פשיטת רגל ולהרוויח את חייכם מחדש אולם לא תוכלו לעשות את זה פעם אחר פעם כמה שתרצו וגם לא כל כך יוכר כחדל פירעון על ידי בית המשפט. לבסוף גם לא כל אחד יזכה לפטור מחלק מחובותיו. ההליך גם יכלול כינוס נכסים שבבעלות החייב (כמו בית, רכב ועוד) ויוטלו עליו מספר הגבלות במהלך שנות הליך השיקום הכלכלי:

  • החייב לא יוכל לקבל הלוואה או אשראי מהבנק או מגוף חוץ בנקאי אחר.
  • החייב לא יוכל להשתמש בשיקים ולא יכובדו גם שיקים שחילק.
  • החייב לא יוכל לצאת מהארץ אלא באישור מיוחד מבית המשפט.
  • חשבונות הבנק של החייב יסומנו כלקוח מוגבל חמור. הסימון יופיע גם בנתוני האשראי של הלקוח בבנק ישראל.
  • כמובן שבמהלך הליך חדלות הפירעון לא יוכל החייב לשמש כיושב ראש, בעלים או שותף בחברה או תאגיד כלשהם.
  • ועוד…

חשוב מאוד להיעזר בעו"ד מקצועי ומנוסה בתחום שילווה אתכם לאורך התהליך ויגדיל את הסיכוי שלכם לקבל את ההפטר. עו"ד לענייני פשיטת רגל כבר יהיה מנוסה בתחום וידע להדריך אתכם כיצד להתנהל במהלך תקופה זו ואף ייצג אתכם מול הנושים והגופים השונים בזמן ההליך.

מהו הליך פשיטת רגל ומתי כדאי לפנות לעורך דין?
5 (100%) 1 vote

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here