טוען רבני – משמורת משותפת

טוען רבני – משמורת משותפת
קרדיט תמונה: FREEPIK

רבים פונים אל הטוען הרבני על מנת שישיג עבורם את ההסדר הכי טוב מבחינת משמורת הילדים. אכן לטוען רבני יש את הידע הנדרש על מנת להביא לתוצאה הטובה ביותר בהליך הגירושין.

לכן כדאי לדעת שיש כמה סוגי משמורות. אין הליך אישור אוטומטי לאישור המשמורת. הנושא תלוי בשיקול הדעת של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

טוען רבני – תסקיר שרותי הרווחה

כאשר בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה קובע את ההסדר של משמורת הילד, הוא קובע את זה לפי פרמטרים שונים הבוחנים את טובת הילד. לרוב יבדקו את טובת הילד אף באמצעות גיבוש של תסקיר שרותי הרווחה. בתסקיר העו"ס מפרט את יחסי ההורים אל ילדיהם. העו"ס מסביר בתסקיר היכן הילדים מרגישים יותר בנוח. איפה טוב להם להיות. אמנם הערכאה המשפטית לא חייבת לקבל את ההמלצות של התסקיר, אבל ברוב הפעמים יקבלו את ההמלצות המופיעות בתסקיר. אם כי פעמים רבות הצלחנו לשנות את ההחלטה בבית הדין הרבני ולהביא את בית הדין לפסוק בניגוד להמלצות התסקיר. זאת, אחרי שבית הדין התרשם שההמלצות שעלו מן התסקיר הן מגמתיות ולא הוגנות ואינן משקפות את טובת הילד.

 טוען רבני מומלץ – להשגת משמורת טובה לילדכם

סוג המשמורת הנפוץ הינו משמורת משותפת. המושג של משמורת משותפת קובע למעשה שהילד יחלק את זמנו בין שני הוריו. כלומר בחלק מהימים הילד יהיה אצל האבא. ואילו בחלק האחר של הזמן, הילד יהיה אצל האמא.

על מנת שתגיעו להסדר של משמורת משותפת או למשמורת אחרת, יש להתייעץ עם טוען רבני על מנת לוודא שתצליחו להביא את בית הדין לקבל את ההחלטה הכי נכונה עבורכם ועבור ילדכם.

יש להסדר המשמורת המשותפת יתרונות רבים. אולם יש למהלך כזה גם חסרונות בולטים.

יתרונות במשמורת משותפת

ההסדר של משמורת משותפת הוא הנפוץ ביותר. הסיבה לכך היא כי יש להסדר של משמורת משותפת יתרונות רבים. להלן נפרט כמה מהם:

  1. לילדים בדרך כלל יהיה קל יותר להכיל את הגירושין. הליך הגירושין עלול להיות אמוציונלי ופוגעני בין בני הזוג. את המחיר משלמים הילדים. הם סובלים מהשנאה בין ההורים. לכן כאשר יש הסדר של משמורת משותפת, המשמעות היא שיש סיכוי לתקשורת טובה יותר בין בני הזוג. אכן, לא מדובר על תקשורת של זוגיות טובה (בלשון המעטה…) אולם העניין הוא להביא את הצדדים לתקשורת פרקטית מכבדת. זה אומר שהצדדים מתקשרים ביניהם על נושאים שחיוניים עבור הילדים שלהם. כך לדוגמא, עליהם לדאוג לחלק את זמני המשמורת. לסדר את עניין האחריות על הילדים בשאלות כמו "מי לוקח את הילדים מהגן" וכו'.
  2. הילדים מקבלים גם אבא וגם אמא. הילדים זקוקים לדמויות של אבא ואמא. כל הסדר אחר יפגע בקשר שלהם עם אחד ההורים. רק בהסדר של משמורת משותפת, הילדים יוכלו להיות בצורה נינוחה גם אצל אבא שלהם וגם אצל אמא שלהם.
  3. כל אחד מהצדדים מרגיש שקיבל הסדר הוגן. כאשר הצדדים מרגישים שחילקו את זמן הילדים, הוא מרגיש שקיבל את מה שביקש. לכן הוא יהיה יותר נינוח ופחות יחפש איך "לעשות בעיות".

 חסרונות במשמורת משותפת

אמנם יש יתרונות רבים במשמורת משותפת. אך לצד זאת יש גם לא מעט בעיות בעיות וחסרונות במשמורת משותפת. נפרט את חלקם:

  1. לעיתים הורה אחד דואג לילד, ואילו ההורה האחר אינו מתנהג בצורה נאותה כלפי הילד. זה לא חייב להגיע לדוגמאות קיצוניות של אלימות והזנחה. זה יכול להיות יחס כללי של איך ההורה מתייחס לילד וכדומה. לכן לא תמיד נכון בהכרח לחלק את הזמן של הילד בין שני הוריו. לפעמים יש לבדוק גם את יחסי הילד עם כל אחד משני הוריו.
  2. הילד מיטלטל מבית לבית, ואינו זוכה לבית קבוע משלו. במשמורת משותפת הילד כל הזמן עובר מבית לבית. חסר לו את הרוגע והשלווה הנפשיים. אין לו בית קבוע. זה עלול לפגוע ביציבותו הנפשית של הילד.
  3. פעמים רבות הצדדים גרים במרחק זה מזה. המשמעות היא שהילד יצטרך לנסוע בכל פעם מהורה אחד לשני. זה יגרום לו לחוסר נוחות רבה.
  4. לפעמים היחס בין ההורים הוא יחס שאינו מכבד. הוא מלא בבוז, שנאה וזלזול. במצבים אלה, אם יקבעו הסדר של משמורת משותפת זה יפגע בילד. הוא ישמע מה הורה אחד חושב על ההורה האחר, ואז הוא ישנא את ההורה האחר. כשהוא ישמע מה יש להורה האחר לומר על הצד השני, הוא ישנא את 2 הצדדים. במילים אחרות: ההסדר של משמורת משותפת עלול להכניס את הילד עמוק לפלונטר של הקרע בין בני הזוג.

משמורת משותפת – תנאים

בגלל כל היתרונות הרבים של משמורת משותפת, בתי המשפט ובתי הדין נוטים לקבוע הסדר של משמורת משותפת.

אולם בשל החסרונות הקיימים בהסדר זה של המשמורת המשותפת, יש מספר תנאים על מנת שיחליטו על משמורת משותפת. להלן חלק מהתנאים המרכזיים:

  1. שני ההורים הם נורמטיביים ודואגים בצורה טובה לילדיהם. כאשר אחד ההורים פוגע בילדיו, לא יחליטו על משמורת משותפת. רק כאשר שני ההורים דואגים לטובת הילדים שלהם, תהיה האפשרות שיקבעו הסדר של משמורת משותפת.
  2. היחסים בין ההורים יהיו ענייניים. בדרך כלל התקשורת בין בני זוג שהתגרשו אינה מערכת תקשורת טובה. אולם הציפייה היא שהם לפחות יתעלו מעל עצמם. שהם ידעו לתקשר בצורה נאותה לטובת הילדים. אם התקשורת ביניהם תהיה ברמה סבירה, תהיה אפשרות למשמורת משותפת. אם התקשורת ביניהם היא פוגענית ומפגינה זלזול ושנאה, הרי שלא יקבעו הסדר של משמורת משותפת בכדי שלא לפגוע בילדים.
  3. המרחק הגאוגרפי בין ההורים אינו רחוק מדי. זאת על מנת שהילדים לא יצטרכו להיטלטל מרחק רב בכל פעם שהם עוברים מהורה אחד לשני. אין כלל חד משמעי מה הגדר של מרחק רב לעניין זה. אם כי, בפסיקות מקובל שמרחק של עד 30 ק"מ הינו מרחק סביר. לעומת זאת אם המרחק בין ההורים הוא של יותר מ 30 ק"מ, הרי שזהו מרחק רב הפוגע בילד.

טוען רבני – לקביעת משמורת

על מנת לוודא שתצליחו להגיע להסדר המשמורת שהכי יהיה טוב לכם ולילד שלכם, כדאי שתפנו לטוען רבני. הוא בעל ידע רב בתחום דיני המשפחה. ידע אותו רכש בקורס טוען רבני מקיף, בו הוא למד על כלל הנושאים הנוגעים להליך הגירושין. לכן הטוען הרבני יידע להשיג עבורכם את המקסימום ולמצות את כל הזכויות המגיעות לכם בהליך הגירושין.

מידע נוסף שיכול לעניין אתכם
השאלות שחובה להתייחס אליהן לפני ניסוח חוזה גירושין
על-פי סטטיסטיקות עדכניות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 1 מכל 3...
המדריך המלא לגירושין בישראל לשנת 2024
המדריך המלא לגירושין בישראל לשנת 2024 הגירושין הוא תהליך משפטי מורכב שבו...
על רקע הקשיים הכלכליים, קרפור הפסיקה לשלם לספקים
ג.ל. טכנולוגיות תובעת מקרפור (קבוצת אלקטרה צריכה) כ-52 מיליון שקל,...
מישהו דואג למשפחה שלכם כשאתם לא יכולים לעשות זאת
לעורכי דין יש תפקידים חשובים מאוד לא רק כמתווכים במצבים...
עורך דין מומלץ לדיני משפחה - המלצות ושיקולים בבחירה
בעת פנייה לגירושין, אחד ההיבטים הקריטיים ביותר הוא בחירת עורך...
יש דרכים טובות יותר להתגרש, מבלי להילחם
גירושין לא חייבים להפוך למלחמה מדממת ואפשר לשמור על שלום...
לנצח בתיק גירושין בלי מלחמות מיותרות
כל גירושין הם קשים גם כאשר הם נעשים בהסכמה ובתיאום...
כיצד מגיעים למצב של חדלות פירעון
עם העלייה במחירים וחוסר העלייה בשכר בהתאם, אין ספק שבישראל...
בנושאים הרגישים ביותר של החיים יש לכם על מי לסמוך
כשאתם זקוקים לעורך דין אמפתי ומבין שיכול לערוך למענכם הסכם...
עורך דין גירושין מומלץ
עורך דין גירושין מומלץ
גירושין הם תהליך שכל זוג עובר בנפרד ואופי התהליך תלוי...
דילוג לתוכן