קרדיט: פורטל עורכי דין
- פרסומת -

לאחר שנים ארוכות בהן התקיימה אכיפה פלילית נגד צרכני קנאביס, הוחלט בשנים האחרונות על קידום רפורמה של אי הפללה, כלומר התייחסות יותר מקלה לעבירות שימוש והחזקת סמים לצורך שימוש עצמי. חשוב להבין שהחזקת סמים היא עבירה על החוק בכל מקרה, אולם מדיניות זו יותר מקלה מבחינת הענישה וכן מבחינת ההשלכות המשפטיות.

הבחנה בין החזקה לשימוש עצמי לבין החזקה שלא לשימוש עצמי

על פי פקודת הסמים החזקת כמות של עד 15 גרם, תיחשב לשימוש עצמי בעוד שהחזקה של כמות העולה על כך תיחשב להחזקה שלא לשימוש עצמי.

ההקלות בענישה

למרות שאסור לגדל, למכור, לצרוך או לשווק סמים שנמצאים בפקודת הסמים, החוק כן שואף להקל על אנשים שנתפסו עם סמים בכמות קטנה. אפשר לראות את ההבדל על פי הענישה, העונש המקסימלי בגין סחר בסמים יהיה 20 שנות מאסר, בעוד שהעונש המקסימלי עבור החזקה למטרת שימוש עצמי הוא 3 שנות מאסר.

ברוב המקרים, אם נתפסתם על החזקת קנאביס בכמות שלא עולה על 15 גרם, בפעם הראשונה יושת עליכם רק קנס מנהלי. במידה ונתפסתם בפעם השנייה, הקנס המנהלי יהיה כפול. בפעם השלישית, כבר ידרשו מכם לפנות לטיפול שיקומי כתנאי לסגירת התיק, ומהפעם הרביעית ואילך יפתח הליך פלילי אשר יכול להוביל להגשת כתב אישום.

יש לציין כי שימוש לצריכה עצמית של קנאביס, למעט לבעלי אישור מוכר, הוא עדיין עבירה על החוק ולכן כן קיים סיכון שיוגש כתב אישום או שתיפתח חקירה, גם אם נתפסתם בפעם הראשונה. לכן בכל מקרה, חשוב לפנות לעורך דין פלילי כדי שיעזור לכם למצות את כל הזכויות שלכם.

4 תנאים לסגירת תיק של שימוש עצמי בקנאביס

במידה וכן נפתח תיק פלילי, על פי היועץ המשפטי לממשלה ישנם 4 תנאים שחייבים להתקיים על מנת שיוחלט על סגירת התיק והם:

  • הודאה של החשוד.
  • היעדר רישומים פליליים קודמים בעבירות סמים או עבירות רלוונטיות אחרות.
  • הגשת בקשה מהחשוד או עורך דינו לסגירת התיק ובה התחייבות שלא להשתמש בסמים שוב והכרה בכך שאם ייתפס שוב ימוצה אתו הדין.
  • היעדר נסיבות מחמירות.

לעיתים, סגירת התיק תותנה בשילוב בתכנית טיפולית ולעיתים התיק ייסגר עם אזהרה לחשוד.

ההבחנה בין בוגרים לקטינים

החוק מבחין בין שימוש בסמים לצריכה עצמית אצל בוגרים לבין שימוש בסמים לצריכה עצמית אצל קטינים. כאשר אצל קטינים פועלים על פי מדיניות מעט שונה ובעיקר, תוך הימנעות מפתיחת תיק פלילי והפניית הקטינים שנתפסו למסגרת טיפולית שיקומית. מטרתה של מדיניות זו היא להוציא את הקטינים ממעגל העבריינות, להגיע למקורות הסם וליצור שיתוף פעולה בין כל הגורמים האחראיים.

במידה ונתפסתם עם קנאביס, גם אם מדובר בכמות קטנה, זו עדיין עבירה על החוק ולכן כדאי לפנות לעורך דין פלילי מקצועי שילווה אתכם לאורך התהליך, יוודא שגורמי האכיפה אכן יפעלו בדרך המקלה וימתיק עבורכם את הגלולה.

הקלות בענישה בתחום הקנאביס – מה צריך לדעת
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here