את מי תובעים במקרה של תאונת שרשרת?
קרדיט pixabay
- פרסומת -

כל אדם שהיה מעורב בתאונת דרכים נוכח לגלות שיש לא מעט הליכים ביורוקרטיים חיוניים, שכדאי לעבור, וככל שהם יתבצעו בשלב מוקדם יותר, כך ייטב. החלפת פרטי הנהגים המעורבים בתאונה, דיווח למשטרה, פתיחת תביעה בחברת הביטוח ועוד. כל אלו נועדו למזער נזקים ולהבטיח מתן פיצויים במקרים בהם אירע נזק לאדם שמעורב בתאונה או לרכושו, לרבות כלי רכבו.

בתאונת שרשרת הכול הופך להיות מורכב יותר

כל אדם שהיה מעורב בתאונת שרשרת, נוכח לגלות שההליכים הביורוקרטיים הרבה יותר מורכבים, בעיקר בגלל שנשאלת השאלה "איזה מכלי הרכב ומהנהגים אחראי להיווצרות התאונה, ואת מי צריך לתבוע בגין תאונת השרשרת והנזקים שנגרמו בעקבותיה?

מהי תאונת שרשרת?

תאונת שרשרת היא כל תאונה שמעורבים בה יותר מ- 2 רכבים. בתאונת שרשרת החוק קבע כי כל נהג המעורב בתאונה אחראי לנזק שאירע לנהג שהיה לפניו. כך למעשה, אם הייתם מעורבים בתאונת שרשרת, הנזק שאירע לרכב שבו התנגשתם מאחור, הנו בגדר אחריותכם.

הקביעה הזו מוכרת לכל נהג בישראל, שכן בכל תרחיש שבו נהג פוגע ברכב שנסע לפניו, האחריות על הנזק והשלכותיו היא על הנהג שפגע מאחור. קביעה זו מסתמכת על ההנחה שהנהג שנסע מאחור לא שמר על מרחק מספק.

לפעמים הקביעה מיהו הרכב האחראי לנזק בתאונת השרשרת אינה חד משמעית

במקרים רבים קשה לקבוע מה האחריות שכל נהג נושא כאשר הוא מעורב בתאונת שרשרת, ולכן יש חשיבות גבוהה מאוד לפוליסת הביטוח.

נציין, שהביטוח המקיף מכסה נזקי רכוש, ואילו ביטוח החובה מכסה נזקי גוף. אולם, בתאונות שרשרת מרבית הנהגים פוגעים וגם נפגעים, מה שעלול לגרור כל אחד מהם להוצאות גבוהות הן בשל הוצאות רפואיות, והן בשל הוצאות בגין טיפולים ותיקונים לרכב.

איזו חברת ביטוח לוקחת את האחריות?

לא מפתיע לגלות, שחברות הביטוח לא ששות לקחת על עצמן את האחריות בגין נזקי הגוף והרכוש בתאונות דרכים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתאונת שרשרת. עם זאת, במקרים בהם הנהג רכש ביטוח צד ג\' לצד ביטוח החובה, הוא יכול להיות שקט, שכן מטרת הביטוח הזה היא לכסות נזקים שנגרמו לכלי רכב אחרים כתוצאה מפגיעה של כלי הרכב שלו.

עם זאת, חשוב להדגיש, שהביטוח הזה לא מפצה את הנהג בגין נזקי רכוש שנגרמו לרכבו, והדרך היחידה של הנהג לקבל פיצויים בגין פגיעה ברכבו, היא במסגרת ביטוח משלים.

בשל מורכבות הנושא, לא אחת מגיעים תיקי תאונות דרכים שבהן מעורבים מספר רכבים אל כותלי בית המשפט, שם יש לקבוע את אשמת התאונה ואילו חברות ביטוח צריכות לפצות, ואת מי.

אילו סוגיות משפטיות שנדונות במקרים של תאונת שרשרת?

יש מגוון רחב של סוגיות משפטיות שמאוד נפוץ לראות בבית המשפט בשל תאונות שרשרת. להלן הנפוצות שבהן:

  • הרכב הפוגע לא מבוטח.
  • הרכב הפוגע מתנער מהאחריות על התאונה.
  • הרכב הפוגע מסרב למסור פרטים בשל הטענה שהוא אינו אשם.
  • חברת הביטוח של הרכב הפוגע מתנערת מאשמה ומטילה אותה על חברת ביטוח של נהג אחר שהיה מעורב בתאונה.
  • ועוד.

נשאלת השאלה, מה דרך הפעולה החכמה והנכונה עבור מי שמעורב בתאונת שרשרת?

בכל מקרה של תאונת דרכים, ובמיוחד כאשר מדובר בתאונת שרשרת, כדאי לפנות לאיש מקצוע שייעץ ויכוון אתכם כיצד לפעול. פנייה לייעוץ וליווי של עורך דין שמתמחה בתחום תאונות הדרכים, יכול גם לתת למי שמעורב בתאונה שקט נפשי, וגם להבטיח שתיק התביעה מנוהל באופן יסודי ומקצועי.

אם הייתם מעורבים בתאונת שרשרת, הטלפון הראשון שעליכם לעשות, פרט לשירותי הצלה במידת הצורך, הוא לעורך דין שמתמחה בניהול תיקים של תאונות דרכים. עורך דין תאונות דרכים יכול להגיע אל זירת האירוע ולעזור לכם בתיעוד נסיבות התאונה והנזקים, באפשרותו לאסוף חומרים וראיות, לרבות עדויות ואף צילומים של מצלמות רחוב, על מנת להבטיח שהסוגיות שציינו לעיל לא יטרידו אתכם.

פרט לכך, טיפל מקצועי של עורך דין מעניק לנפגע בתאונת הדרכים את הפנאי והשקט הנפשי להתרכז בהתאוששות והחלמה מתוך הידיעה שיש מי שדואג לאינטרסים שלו.

אין ספק שמי שמעורב בתאונת שרשרת צריך לפנות בהקדם לעורך דין, שמכיר את פרטי החוק ואת אופן התנהלות תיקי התביעה הללו מול חברות הביטוח ובין כותלי בית המשפט, וככל שהפנייה מוקדמת, כך הסיכויים להצליח גבוהים יותר.

את מי תובעים במקרה של תאונת שרשרת?
Rate this post

- פרסומת -

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here